deszczówka gromadzenie

Deszczówka – wykorzystanie i zagospodarowanie wody najlepszej dla roślin

Deszczówka – wykorzystanie i zagospodarowanie wody najlepszej dla roślin

Zastanawialiście się kiedyś jaka woda jest najlepsza dla roślin oraz do czego da się wykorzystać wodę deszczową i jak ją zagospodarować?

Deszczówka woda najlepsza dla roślin

Im twardsza woda, tym mniej służy roślinom. Zarówno tym na zewnątrz, jak i wewnątrz. Natomiast deszczówka jest idealna, to miękka woda, bez wapnia (kto nie zna białego osadu na ziemi wokół rośliny) i innych związków chemicznych, które roślinom nie zawsze wychodzą na dobre…

Deszczówka, oprócz tego, że jest przyjazna roślinom, jest ekologiczna i…tania. Za wodę z nieba nie zapłacimy ani grosza, a przy tym nie korzystamy z zasobów wód głębinowych. Gdy posiadamy dom, warto zaopatrzyć się w specjalny zbiornik do zbierania deszczu. Warto to zrobić, tym bardziej, że, spełniając określone warunki, można otrzymać dofinansowanie z tytułu zbierania wody deszczowej.

Mieszkanie w bloku? Wystarczy, że posiadamy balkon i ustawimy duże naczynie. Ważne, by nie było metalowe (deszczówka może spowodować korozję). Widać, wiele zależy od naszej pomysłowości.

Rośliny, niezależnie od wymagań gleby i stopnia nasłonecznienia, potrzebują odpowiedniej wody. Woda z nieba jest dla nich najlepsza, chociaż i tu znawcy twierdzą, że najlepsza jest deszczówka, którą zbieramy nie na samym początku opadów, ale po około 15-20 minutach od ich rozpoczęcia. Jedno jest pewne, woda bez wapnia, chloru, fluoru i innych pierwiastków jest wodą najlepiej przyswajalną przez rośliny.

woda deszczowa gromadzenie

Do czego da się wykorzystać deszczówkę?

Należy wiedzieć, że zgromadzona woda deszczowa powszechnie wykorzystywana jest do mycia auta czy podlewania roślin. Może ona także posłużyć do celów bytowo-gospodarczych, na przykład spłukiwania toalet, a po wstępnym oczyszczeniu nawet do prania. Należy wiedzieć, że generalnie w krajach południowej Europy, tego rodzaju rozwiązania są dość popularne. Natomiast w Polsce zdecydowanie mniej, choćby dlatego, że wymaga to rozdzielenia instalacji wodociągowej na części, generalnie komplikuje jej budowę. Jednak pamiętajmy o tym, że z czasem takie rozwiązania będą się upowszechniać, choćby ze względy na swój proekologiczny charakter.

W jaki sposób możemy zagospodarować wodę deszczową?

Warto pomyśleć o zebraniu i zagospodarowaniu wody deszczowej, bowiem nie tylko ważna jest woda pitna oraz ścieki. Należy jednak wiedzieć, że zagospodarowanie wody deszczowej stanowi często dość poważny mankament. Zwłaszcza pamiętajmy o tym, że dotyczy to małych działek znajdujących się na gruntach gliniastych, które charakteryzują się tym, że małą przepuszczalność – dlatego też w tym przypadku stosuje się podziemne komory rozsączające. W tym przypadku nie mamy co liczyć na to, że będzie wystarczało wówczas odprowadzenie wody z rynien na trawnik, w przeciwieństwie do gruntów piaszczystych. Tym bardziej, że duża część niewielkiej działki zostaje zabudowana lub utwardzona (pokryta na przykład kostką brukową). Dlatego też pamiętajmy o tym, że generalnie wykonuje się taką oto czynność: odprowadza się wodę z rynien do kanalizacji. Ale jest to możliwe wyłącznie w niektórych miejscach, gdzie sieć jest w stanie działać jako kanalizacja burzowa. Należy zapytać w tym momencie czy na takie odprowadzenie musimy mieć zgodę nadzorcy oraz czy wiąże się to z ponoszeniem opłat? Na pierwszą i drugą część pytania należy zdecydowanie odpowiedzieć – tak. Trzeba też wiedzieć o tym, że innym interesującym rozwiązaniem jest wykonanie tzw. studni chłonnych. Ten wariant ma sens wyłącznie w tych miejscach, gdzie pod wierzchnią, nieprzepuszczalną warstwą ziemi głębsze warstwy są w stanie wchłonąć wodę. W przeciwnym razie w naszej studni będzie zwyczajnie stała woda, która w czasie ulewy przeleje się przez jej krawędź. Kolejnym rozwiązaniem o którym warto powiedzieć, jest gromadzenie deszczówki w zbiornikach. W tym wariancie pierwsza z brzegu beczka nie wystarczy i mała pojemność wcale nie sprawi, że problem zostanie rozwiązany. Trzeba mieć pomysł na zagospodarowanie wody, bowiem pamiętajmy, że duże zbiorniki, takie jak te stosowane do szamba są niestety drogie. W porze letniej zazwyczaj nie jest to problem, ponieważ wykorzystujemy ją do podlewania. Natomiast w innych porach roku musimy jednak też pamiętać o jej wypompowywaniu w miarę potrzeby, choćby nawet podlewanie nie było akurat potrzebne. I powiedzmy jeszcze o skrzynkach rozsączających, które przypominają trochę podziemne zbiorniki. Charakteryzują się tym, że mają niestandardowe ażurowe ściany. Możemy zwiększyć ich pojemność, kiedy je połączmy ze sobą. Finalnie mamy podziemny rezerwuar wody o pojemności przynajmniej kilku metrów sześciennych. Woda przy tym samoistnie przenika do gleby na działce. Można śmiało stwierdzić, że następuje tu samoistna regulacja poziomu. Natomiast kiedy wody jest w skrzynkach w danym czasie dużo, to wówczas w razie potrzeby możemy ją wypompować, mogąc w ten sposób podlać rośliny w innej części działki.

Podsumowując, powinniśmy wiedzieć, że wykorzystując deszczówkę, ograniczamy w ten sposób pobór z sieci wodociągowej. Co za tym idzie – odprowadzamy mniejszą ilość ścieków do kanalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz rachunek za wodę i ścieki może być mniejszy nawet o kilkadziesiąt procent. Należy wiedzieć, że woda deszczowa zbierana jest z dachu poprzez system rynnowy, a następnie doprowadzana rurą spustową do zbiornika. Jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem?

Znajdź zbiornik na deszczówkę dopasowany dla Twoich potrzeb w naszej ofercie.

1 thoughts on “Deszczówka – wykorzystanie i zagospodarowanie wody najlepszej dla roślin”

  1. Pingback: Podlewanie warzyw – podstawowe zasady - zielonesercaeuropy.pl

Comments are closed.

Shopping Cart
Scroll to Top