Dlaczego warto zbierać deszczówkę i jak rozpocząć?

Pewnie pamiętasz takie dni, gdy od długiego czasu żar lał się z nieba, i z niecierpliwością wyczekiwałeś opadów deszczu? Kwiaty lub warzywa w przydomowym ogródku były w kiepskiej kondycji, chwytałeś za konewkę lub wąż i wylewałeś litry wody wodociągowej.

Klimat na świecie ulega dynamicznym zmianom, które mają wpływ również na nasz kraj. Zmiany hydrologiczne powodują obniżenie poziomu wód gruntowych. Wiele razy polscy rolnicy zmagali się z suszą w obawie o utratę swoich plonów. W niektórych miastach latem ograniczone było korzystanie z wód wodociągowych. Przyzwyczajeni jesteśmy, że woda jest zawsze na wyciągnięcie ręki. Jednak może się to zmieniać, bowiem już w niektórych krajach brakuje jej. Zbieranie deszczówki zalecane jest przez organizacje ekologiczne, nawołujące do oszczędzania wody. Coraz więcej osób rozumie tę potrzebę i na swojej posesji instaluje system do gromadzenia wody opadowej.

Dlaczego warto zbierać deszczówkę i czy możemy liczyć na finansowe wsparcie rządu? Jak zostało wspomniane, jest to przede wszystkim działanie na rzecz środowiska. Jednak efektywne gospodarowanie wodą generuje oszczędności w rachunkach za wodę wodociągową, także za podlicznik ogrodowy. Wybierając zbiornik do zbierania wody opadowej najlepiej zaopatrzyć się w większy, wtedy oszczędność rośnie. Zbiornik z wysokiej jakości tworzywa posłuży przez lata, a jego koszt powinien się zwrócić po jednym sezonie. Ustawienie beczki pod rynną jest najprostszym sposobem, jednak mało wydajnym. Taka beczka szybko się napełni. Duże zbiorniki o pojemności np.1000 litrów ustawiane są przy rurze spustowej, obok elewacji domu. Zbiornik na deszczówkę kojarzy się czasem z nieestetycznym plastikowym pojemnikiem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy zakupić zbiornik dekoracyjny i dostosować go do stylistyki domu i otoczenia. Naziemny zbiornik może imitować drewno lub kamień, tym samym przypominać skrzynię lub studzienkę. Istnieje także możliwość wkomponowania w jego szczyt donicy z kwiatami, a całość przypominać może ogromną donicę. Zatem zbieranie deszczówki nie musi być nudne, a elementy systemu stanowić mogą ozdobę ogrodu. Na rynku dostępne są również zbiorniki podziemne, ich wielkość dobieramy na podstawie powierzchni dachu.

Jeśli zależy nam na w pełni ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniu, warto wziąć pod uwagę specjalne systemy do gromadzenia wody opadowej. Systemy te służą nie tylko gromadzeniu, ale też rozprowadzaniu uzyskanych zasobów wody. Ich działanie opiera się na zbieraniu wody deszczowej z dachu, która rynnami trafia do zbiornika podziemnego lub naziemnego. Woda przechodzi przez filtr oczyszczający, a następnie za pomocą pompy tłoczona jest do punktu rozprowadzania. Deszczówkę wykorzystuje się do podlewania przydomowych ogródków, ale można użyć jej także do mycia samochodu, tarasu lub innych prac porządkowych. Jeśli uwielbiamy pielęgnować nasz ogród, to warto wiedzieć, że rośliny preferują wodę deszczową, która ma odpowiednie składniki odżywcze oraz PH. Rośliny podlewane deszczówką rosną szybciej i bujniej. Woda prosto z rynny nie zawiera szkodliwych dla nich pierwiastków oraz ma odpowiednią temperaturę zgodną z otoczeniem.

Shopping Cart
Scroll to Top