Jak chroniić się przed brakiem wody?

Jak uchronić się przed brakiem wody?

Można przeżyć nie jedząc nic przez nawet trzy tygodnie, jednak bez wody przeciętny człowiek umrze już po trzech lub czterech dniach. Dlatego tak ważne jest, by dysponować jej zapasami na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, na przykład kiedy zostaniemy odcięci od wody w kranie i nie będziemy mogli kupić wody w sklepie.

Czy braki wody są odległym zjawiskiem?

Jak pokazały wydarzenia ostatnich lat, braki na półkach mogą się pojawić całkiem nagle. Dodatkowo, wiele miast w Polsce boryka się z awariami w dostawach wody. Jeśli te dwa zdarzenia zbiegną się w czasie, możemy mieć poważny problem. Sytuacja może stać się naprawdę dramatyczna, gdy mieszkamy z osobami starszymi lub małymi dziećmi, a także osobami cierpiącymi z powodu chorób czy niepełnosprawności. Wiele dolegliwości wymaga częstego podawania płynów. A do tego dochodzi jeszcze mycie czy przygotowywanie posiłków i sprzątanie! Woda jest niezbędna w każdym gospodarstwie domowym.

Jak zatem zadbać o dodatkowe źródło wody?

Zakładając, że jedna osoba potrzebuje przynajmniej 4 litry wody dziennie (liczymy razem wodę pitną i wodę wykorzystywana do mycia przy pomocy zwilżonego ręcznika), musimy przemnożyć 4 przez liczbę osób w naszym gospodarstwie domowym, a potem przez 14, bo zakładamy, że w ciągu dwóch tygodni znajdziemy też inne źródło wody. Jeśli wliczymy w to jeszcze pranie i gotowanie i częstsze mycie, początkowa liczba może nawet wynosić 8 litrów dziennie na osobę.
Gdy mamy już przybliżoną liczbę litrów, której potrzebujemy, zaopatrzmy się w wielolitrowe plastikowe baniaki z wodą, które odpowiadają tej ilości. Zapewne zajmą razem dużo miejsca, znajdźmy więc sposób na ich przechowywanie. Najlepsza będzie piwnica, garaż, lub strych. Sprawdzi się nawet przestrzeń na balkonie, tylko tutaj trzeba uważać na porę roku, bo zimą woda po prostu zamarznie. Pamiętajmy, by zapisać sobie datę przydatności do spożycia wszystkich butelek i zużywać je wcześniej, jednocześnie wymieniając je wtedy na nowsze zapasy.
Jeśli nastąpiłaby klęska żywiołowa lub konflikt zbrojny, rezultatem byłoby załamanie normalnych dróg dystrybucji czy wyłączenie sieci wodociągowej. Nasze dwutygodniowe zapasy mogłyby wtedy okazać się niewystarczające. Na takie skrajne, ale przecież nie niemożliwe sytuacje, najlepiej zaopatrzyć się w tabletki do oczyszczania wody i kilka przenośnych filtrów do wody na wypadek, gdyby trzeba było szukać wody na zewnątrz. To bardzo ważne – picie brudnej wody może wprowadzić bakterie i szkodliwe patogeny do naszych organizmów. W zależności od naszego miejsca zamieszkania można też dowiedzieć się, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się tradycyjne studnie, górskie strumienie czy potoki. W razie zagrożenia będziemy wiedzieć, by tam się udać po źródło wody, którą zawsze najpierw oczyścimy.

Rozwiązania rosnące na popularności

Nie zapominajmy o naturze i darmowych pokładach wody „prosto z nieba”. Woda deszczowa, bo o niej mowa ma wiele zastosowań. Pomimo, że jest to woda najlepsza dla roślin znajdziemy w całą masę innych codziennych zastosowań. Dzięki którym zaoszczędzimy mnóstwo wody, korzystając najpierw właśnie z deszczówki. Pamiętajmy, że deszcz może nam sprzyjać również w kwestii dodatkowych źródeł pozyskania wody.

Podsumowanie

Podsumowując, warto zadbać o zapasy wody, gdyż bez niej nie przetrwamy długo. Woda to niezbędne minimum potrzebne do naszej egzystencji. Nie dopuśćmy, by kiedykolwiek nam jej zabrakło! Nie musimy kupować zapasów za jednym zamachem, zwłaszcza jeśli nie starcza nam na to funduszy, ale przy najbliższej okazji dorzućmy jeden baniak z wodą do zakupów. Po paru tygodniach lub miesiącach powinniśmy zgromadzić całą kolekcję i narzędzia do filtrowania wody. W ten sposób będziemy zawsze przygotowani na niedobory wody. Gdy nie będzie grozić nam odwodnienie, pozostaniemy zwarci i gotowi do działania w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

Shopping Cart
Scroll to Top