ekologiczna uprawa warzyw

Jak uprawiać warzywa w ogrodzie?

Ekologiczne warzywa w sklepach są dużo droższe niż te z klasycznych upraw. Są one dużo zdrowsze, jednak nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Dlatego też coraz więcej osób zaczyna uprawiać swoje warzywa w przydomowym ogrodzie bądź na działce z wykorzystaniem nawadniania za pomocą zbiorników do gromadzenia wody deszczowej. Dzięki temu niskim kosztem otrzymamy ekologiczne warzywa.

Jak uprawiać warzywa w ogrodzie?

Warzywa w ogrodzie możemy uprawiać na różne sposoby. Najczęściej jednak decydujemy się na uprawę tradycyjną czyli w gruncie. Metoda ta wymaga najmniejszej inwestycji, gdyż wystarczy przekopać ziemię, przygotować rozsadę i posadzić warzywa. Druga opcja to podwyższone grządki. Uprawa warzyw w skrzyniach sprawdzi się w przypadku zbyt twardej ziemi w ogrodzie. Skrzynie możemy wypełnić kupioną ziemią ogrodową, która jest żyzna i lekka. Spód skrzyń możemy wyłożyć gałęziami czy kompostem własnej produkcji. Gałęzie na spodzie skrzyni z czasem rozłożą się i staną się naturalnym nawozem. Szklarnia bądź tunel foliowy to kolejny sposób uprawy warzyw. Przyda się szczególnie w przypadku uprawy pomidorów, papryk, ogórków i innych dyniowatych. Szklarnia pozwala nam zacząć uprawy już w kwietniu.

Jak przygotować rozsadę?

Uprawę warzyw zaczynamy już w lutym, kiedy to przygotowujemy pierwsze rozsady. Przydadzą się wielodoniczki bądź kubeczki po jogurtach. Możemy także kupić papierowe doniczki do rozsad. W tym wypadku warzywa sadzimy do gruntu w tych doniczka. Rozłożą się one w ziemi pod wpływem wody. Rozsady zaczynamy od kupna nasion. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów nasion. Zwykłe nasiona są najtańsze. Nieco droższe są te w osłonkach, jednak lepiej one kiełkują. Najdroższe są nasiona na taśmie. Sprawdzą się jednak tylko w przypadku warzyw, które sadzimy bezpośrednio do gruntu. Dzięki temu mamy pewność, że nasiona wykiełkują. Taśma jest papierowa, przez co łatwo rozpuszcza się pod wpływem wody. Jednocześnie utrzymuje ona nasiona na odpowiedniej głębokości, co pozwala im szybko wykiełkować. Często kiedy sadzimy warzywa bezpośrednio do gruntu sporą część nasion nie kiełkuje. Dzieje się tak, gdyż woda wypłukuje nasiona, które zagłębiają się w gruncie. Gdy znajdą się zbyt głęboko nie będą w stanie wykiełkować. Taśma zapobiega temu problemowi. Nasiona na taśmie są ułożone w odpowiedniej odległości od siebie, co nie wymaga od nas późniejszego przerywania roślin. Jest to zatem znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla sposób początkujących.

Jak sadzić warzywa do gruntu?

Warzywa do gruntu sadzimy już w kwietniu. Dotyczy to między innymi ziemniaków i warzyw korzeniowych. Większość warzyw sadzimy dopiero kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Niektóre nasiona sadzimy prosto do gruntu, a niektóre warzywa wymagają przygotowania rozsady. W pierwszym przypadku nasiona sadzimy na głębokości 0,5-1 cm, żeby miały szansę na wykiełkowanie. To samo dotyczy nasion na taśmie. Przygotowaną wcześniej rozsadę sadzimy na głębokość odpowiednią dla danego gatunku. Jeśli przygotowane przez nas sadzonki będą zbyt wysokie, możemy posadzić je nieco głębiej. Spowoduje to wypuszczenie korzeni z łodygi. Zbyt długie sadzonki są wynikiem za małej ilości słońca. Przez to rośliny wyciągają się ku górze. Jednocześnie łodyga takich roślin jest stosunkowo cienka. Po jakimś czasie w gruncie roślina powinna wrócić do normy. Od razu po posadzeniu warzyw musimy je obficie podlać. Do tego celu świetnie sprawdza się gromadzenie wody deszczowej. Dotyczy to zarówno nasion, jak i sadzonek. Następnie pozostaje regularne podlewanie i pozbywanie się chwastów z grządki warzywnej. Jako ekologiczny nawóz dobrze sprawdzi się obornik granulowany bądź biohumus. Warto także założyć w ogrodzie kompostownik. Kompost to idealny nawóz do wszystkich warzyw.

Shopping Cart
Scroll to Top