oszczędzanie wody

Jak zaoszczędzić wodę w domu?

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ WODĘ W DOMU?

Wiadome jest, że woda jest nam niezbędna do życia. Nam, roślinom, zwierzętom. Niestety wody pitnej jest coraz mniej na naszej planecie? Czy jesteśmy w stanie temu zapobiegać? Oto kilka sposobów jak możesz zaoszczędzić jednocześnie wodę oraz swoje pieniądze.

1) NIE ZOSTAWIAJ ODKRĘCONEJ WODY, KIEDY MYJESZ ZĘBY LUB MYDLISZ DŁONIE!
Kiedy myjesz zęby przy odkręconej wodze, wystarczą 3 minuty, aby zmarnować ponad 15 litrów wody! Śmiało mógłbyś ją przeznaczyć na ok. 60 szklanek ulubionej herbaty.

2) ROŚLINY PODLEWAJ WIECZORAMI!
Jeśli podlejesz swój ogród wieczorem, woda w glebie zostaje na dłużej. Rośliny rabatowe potrzebują od 5 do 20 litrów/m2. Dodatkowo warto więc zainwestować w końcówkę na węża ogrodowego, dzięki której tylko zrasza się roślinę. Jakie to proste!

3) ZBIERAJ DESZCZÓWKĘ!
Zbieranie deszczówki jest znane od pokoleń. 5 minut deszczu to aż 70 litrów wody! Wciąż narzekamy na wzrost kosztów rachunków za wodę. Wykorzystaj więc dobro z samego nieba w postaci deszczu. Jest to korzyść nie tylko dla twoich roślin, ale i dla twojego portfela.

4) UZUPEŁNIJ POJEMNIKI ZIMNĄ WODĄ, KTÓRA PUSZCZASZ W OCZEKIWANIU NA CIEPŁĄ.
Zauważ, ile życiodajnej wody spływa do kanalizacji w momencie, kiedy czekasz na cieplejszą. Wlej ją do pojemników, następnie podlej nią kwiatki lub uzupełnij ją czajnik, z pewnością ją wykorzystasz.

5) WEŹ ENERGICZNY PRYSZNIC ZAMIAST DŁUGIEJ KĄPIELI.
Szybki, zimny prysznic, czy jest coś lepszego dla naszego orzeźwienia i poprawienia krążenia krwi?
200 litrów podczas kąpieli wannie/80 litrów podczas 10-minutowego prysznica, którą opcję zaczniesz częściej wybierać?

6) GROMADŹ WODĘ DESZCZOWĄ.
Chcesz zmniejszyć rachunki za wodę? Istnieje na to świetny sposób: inwestycja w zbiorniki na deszczówkę
Taka woda doskonale nadaje się do wykorzystania chociażby w ogrodzie czy innych naszych, domowych upraw. Posiadasz ogród? Woda deszczowa jest idealna do odpowiedniego nawodnienia.

Jak widać, jest wiele sposobów, aby zaoszczędzić jakże ważną dla nas wodę oraz swoje oszczędności. Pamiętaj, wybór należy do ciebie. Wystarczy wprowadzić nowe nawyki w swoim domu. To takie proste!

Shopping Cart
Scroll to Top