Jak zaoszczędzić wodę w kuchni i łazience?

Jak zaoszczędzić wodę w kuchni i łazience?

Największą część naszych comiesięcznych opłat związanych z użytkowaniem mieszkania stanowią z reguły opłaty za wodę i prąd. Niestety systematycznie rosną ich ceny. Jedyną możliwością zniwelowania podwyżek jest więc zmniejszenie zużycia wody oraz energii elektrycznej. Istnieją proste techniczne rozwiązania, które pomogą nam to zrobić.
Warto również zmienić nieco swoje codzienne nawyki związane ze zmywaniem naczyń oraz używaniem wody w łazience. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ montując nowoczesną armaturę oraz rozsądnie korzystając z wody w łazience i kuchni, możemy zmniejszyć jej użycie nawet o 50 do 70%, co przełoży się na znaczne oszczędności. Sprawdź, jak oszczędzać wodę.
Najlepsze metody na zmniejszenie zużycia wody to:

1. Perlatory.

Jest to sitko o bardzo drobnych oczkach, które montujemy na końcu wylewki baterii umywalkowej, wannowej, czy zlewozmywakowej. Perlator napowietrza strumień wypływającej wody i w zależności od modelu dzięki temu zmniejsza jej zużycie od 15 do nawet 60%.
Napowietrzony strumień wody sprawia, że nie odczuwamy zmniejszonego komfortu na przykład podczas mycia się, czy zmywania naczyń, ale jeśli chcemy nabrać wody do jakiegoś naczynia, wówczas będziemy, musieli nieco dłużej poczekać, aż się zapełni.
Niestety drobne oczka w sitku perlatora stosunkowo łatwo się zakamieniają, co utrudnia przepływ wody. Dlatego trzeba pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Warto raz na miesiąc okręcić wszystkie perlatory w mieszkaniu i odkamienić je, wkładając na 15-20 minut do lekko podgrzanej wody z dodatkiem octu (w proporcjach pół na pół). Następnie przecieramy perlatory gąbką lub szczoteczkę, przepłukujemy wodą i ponownie przykręcamy do wylewek.

2. Oszczędne baterie kranowe i słuchawki prysznicowe.

Warto kupić słuchawkę prysznicową ze wmontowanym reduktorem zużycia wody. Świetnym rozwiązaniem są również nowoczesne baterie z przyciskiem eko zamontowanym z boku lub z tyłu baterii. Takie baterie automatycznie zmniejszają przepływ wody o około 50%, czyli z 13-14 litrów na minutę na 6-7 litrów. Aby uzyskać pełny przepływ, należy jednorazowo nacisnąć przycisk eko. Po zakręceniu wody wróci on do wyjściowej pozycji oszczędnego strumienia wody.

3. Baterie termostatyczne.

Niekiedy ustawienie odpowiedniej temperatury wody podczas mycia się w umywalce, kąpieli w wannie lub pod prysznicem zajmuje na nawet kilka minut. W tym czasie woda z kranu cały czas płynie, co niestety generuje spore koszty. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest montaż baterii termostatycznej. Urządzenie to umożliwia ustawienie na stałe pożądanej temperatury wody, dzięki czemu id razu po odkręceniu kranu, popłynie woda o takiej właśnie ciepłocie. To nowoczesne rozwiązanie techniczne pozwoli zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów wody, która marnowała się podczas czekania, aż z kurka zacznie wreszcie płynąć ciepła woda.

4. Baterie bezdotykowe.

Z tym rozwiązaniem zapewne każdy z nas spotkała się w miejscach użyteczności publicznej na przykład na dworcach, w urzędach, czy centrach handlowych. Choć tego typu baterie umywalkowe są dosyć drogie, to jednak pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia wody, ponieważ płynie ona tylko wtedy, gdy podstawimy rękę pod wylewkę.
Dzięki takiej baterii unikniemy na przykład marnowania wody podczas mycia zębów, czy szorowania patelni lub garnka.

5. Oszczędna kąpiel i zmywanie naczyń.

Zużycie wody możemy realnie zmniejszyć również bez konieczności wymiany armatury, czy montowania dodatkowych urządzeń technicznych. Wymaga to jedynie zmiany naszych codziennych nawyków. Przykładowo warto zamienić kąpiele w wannie na krótki prysznic. Unikajmy również prania ręcznego w misce- to zdecydowanie mniej ekonomiczne niż użycie programu prania ręcznego w pralce.
Dużą oszczędność wody w kuchni przyniesie włączanie zmywarki, dopiero gdy jest ona pełna, a nie zmywanie kilku talerzy. Jeśli zmywamy naczynia ręcznie, warto nalać wody do połowy wysokości zlewozmywaka, wlać tam odrobinę płynu do naczyń i tak zmywać wszystkie naczynia, a pod bieżącą wodą jedynie krótko je płukać. Możemy też do samego zmywania wykorzystać wodę deszczową, pozyskaną dzięki specjalnym zbiornikom na deszczówkę. W ten sposób zaoszczędzimy sporo wody w porównaniu do zmywania pod bieżącym strumieniem wody.

Warto wdrożyć powyższe rozwiązania, ponieważ dzięki nim zaoszczędzimy co najmniej kilkaset złotych rocznie na opłatach za wodę. Jeśli mamy w mieszkaniu urządzenie elektryczne do podgrzewania wody (kocioł lub junkers) to bardzo dużo zaoszczędzimy również na prądzie, ponieważ ograniczymy zużycie gorącej wody.
Większość urządzeń technicznych zmniejszających przepływ wody zakupimy za kilkanaście do kilkudziesięciu złotych w każdym markecie budowlanym. Są one tak proste w montażu, że łatwością poradzimy sobie z tym sami- nie trzeba korzystać z płatnej pomocy hydraulika.

Shopping Cart
Scroll to Top