ogród warzywny

Ogród warzywny dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Wiosna sprzyja realizacji planów dotyczących ogródków warzywnych, które to plany snuliśmy przez całą zimę. Ogród warzywny jest miejscem, w którym rosną warzywa zasadzone na grządkach bezpośrednio w gruncie, albo posiane lub zasadzone w skrzyniach a czasem także w donicach i w dużych plastikowych butelkach. Do tych ostatnich potrzebna jest odpowiednia ziemia, bo na byle jakiej rosnąć nie będą.
Niektóre osoby bardzo entuzjastycznie podchodzą do zakładania ogródków warzywnych na swoje domowe potrzeby a inni zastanawiają się nad tym, czy warto zakładać taki ogródek?

Zalety każdego ogródka warzywnego

Posiadanie ogródka warzywnego nawet tego najmniejszego daje wiele satysfakcji a zwłaszcza wtedy, gdy pielęgnowane rośliny wspaniale rosną. Lecz nie zawsze tak jest, bo czasem nawet dopieszczane rosną słabo i nie wiadomo co jest tego powodem. Może to złe nasienie, albo nieodpowiednie podłoże lub zbyt gęsto posiane nasiona a może jakiś błąd w pielęgnacji roślin? Bardzo często niezbyt dobrze rośnie na przykład marchewka i pietruszka. Jednak najczęściej rośliny wyrastają ciesząc nasze oko i dając satysfakcję nie wspominając już o tym, że są do dyspozycji na wyciągnięcie ręki i są o wiele zdrowsze niż te kupione, gdyż zazwyczaj nie używane są do ich produkcji żadne sztuczne nawozy nie mówiąc już o pestycydach.
Własny ogródek warzywny zmusza do pewnych czynności, jak kopanie i grabienie rządek, sianie i sadzenie warzyw, wyrywanie chwastów, podlewanie roślin, zbieranie plonów. Takie czynności odbywają się na świeżym powietrzu co sprawia, że nasz organizm nie tylko poddaje się ruchowi, lecz również wspaniale się dotlenia podczas wykonywania tych wszystkich ogrodowych prac. Dzięki czemu lepiej pracuje nasze serce, wzmacniają się płuca, łapiemy witaminę D płynącą ze słońca, zrzucamy zbędne kilogramy, jak i w naszym organizmie na wskutek wykonywanej aktywności fizycznej wytwarzana jest serotonina będąca hormonem szczęścia i zapobiegająca depresji. Nic tak nie wpływa pozytywnie na naszą psychikę, jak zmęczenie przy pracy i satysfakcja z osiągnięć, gdy widzimy efekty naszej pracy.

Warunki do powstania ogrodu warzywnego

Miejsce, w którym pragniemy posadzić ogród warzywny ma bardzo duże znaczenie, bo przecież chodzi nam o to, aby było ono, jak najbardziej ekologiczne. I dlatego należy bardzo dobrze zaplanować, gdzie ma powstać nasz warzywniak.
– Ogród warzywny nie może rosnąć przy ruchliwej drodze ze względu na dużą zawartość metalu w powietrzu. Poprzez to, że pobliską drogą jeździ dużo samochodów jest też dużo ołowiu a ten szkodzi ludzkiemu organizmowi. Ogród nie może także znajdować się w bliskiej odległości od zakładów przemysłowych a zwłaszcza wtedy, gdy w ogródku rosną warzywa, z których zjadamy część naziemną.
– Przed założeniem ogródka warto zatroszczyć się o ziemię i ją użyźnić, czyli odkwasić i wzbogacić w materię organiczną. Niektóre osoby przygotowując teren pod ogród stosują także nawóz naturalny.
– Warto pamiętać o tym, że miejsce przeznaczone na ogródek warzywny dobrze, gdy jest nasłonecznione i najlepiej, gdy jak najdłużej w ciągu dnia dochodzi tam słońce, bo to wspomaga wzrost warzyw i dojrzewanie owoców a także wzrasta wartość odżywcza takich warzyw wychodowanych w słonecznym miejscu. Słoneczne miejsca uwielbia zwłaszcza szpinak, sałata, pomidory, papryka.
– Wytyczenie ścieżek zapobiegnie niszczeniu grządek i warzyw podczas pielenia lub zrywania plonów.
– Sadząc rośliny warto pamiętać o tym, aby te wyższe rosły z tyłu.
– Warto siać razem rośliny rosnące szybko i wolno, jak na przykład rzodkiewkę razem z marchewką. Rzodkiewka rośnie bardzo szybko a marchew bardzo powoli, to pomoże nam oszczędnie gospodarować terenem.
– Gdy jakieś warzywa nie zejdą, to warto nasadzić w puste miejsca następne warzywa, bo inaczej miejsce to zajmą chwasty i nie będzie korzyści a tylko dodatkowa praca.
– W ogródku warzywnym mogą rosnąć również zioła niezbędne w naszej kuchni, jak i w naszej domowej apteczce. Poza tym posianie razem warzyw i ziół odstraszy wiele szkodników. Nawet posadzenie razem niektórych warzyw, jak marchewki i cebuli odstrasza intruzów niszczących zbiory.
– Nie wolno zapominać o podlewaniu naszego ogródka warzywnego w czasie, gdy jest sucho. Lecz, gdyby na wskutek deszczu stoi woda, to trzeba pomyśleć o odprowadzeniu jej z grządek poprzez wykopanie wąskich rowów odprowadzających wodę. Samą wodę można gromadzić za pomocą specjalnie przystosowanych do tego celu zbiorników. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu.
– Dla uprzyjemnienia sobie pracy i pobytu w ogrodzie i dla pozyskania świeżych kwiatów warto gdzieś pod boczkiem posiać kwiatki, jak na przykład pod płotem.

Podsumowanie

Właściwe zaplanowanie ogrodu warzywnego wpływa na szybkość rośnięcia i dojrzewania plonów, na wielkość plonów i na jakość plonów pod względem odżywczym. W dobrze zaplanowanym i zadbanym ogrodzie będą rosły zdrowe, bo ekologiczne i smaczne warzywa, które w znacznym stopniu odciążą nasz domowy budżet.
Na świecie jako warzyw używa się ponad 250 gatunków roślin, z czego w naszym kraju około 50 gatunków warzyw. Warzywa to skarbnica błonnika będącego włóknem pokarmowym pochodzenia roślinnego i nie podlegającego trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego. W warzywach znajdują się witaminy, jak chociażby witamina A, B, C, jak też składniki mineralne oraz aminokwasy będące grupą organicznych związków chemicznych.

Shopping Cart
Scroll to Top