Pszczyna łapie deszcz – dotacja w 2023 r

Pszczyna łapie deszcz – dotacja w 2023 r.

Rada Gminy Pszczyna przyjęła w grudniu uchwałę na temat dofinansowania do budowy i montażu systemów zarządzania deszczówką. Celem projektu jest poprawa mikroklimatu, a także utrzymanie zasobów wód gruntowych. Oprócz tego ma to zwiększyć świadomość mieszkańców w kwestii małej retencji. Dotacja ma propagować proekologiczną postawę.

O dotację może ubiegać się właściciel, współwłaściciel oraz użytkownik wieczysty działki. Lokalne dofinansowania są odpowiedzią samorządu na program Moja Woda. Nabór wniosków ogólnopolskiego programu Moja Woda został wstrzymany w 2022 r. W związku z tym na znaczeniu zyskały dotacje, które są udzielane lokalnie. Wnioski o dotację na terenie gminy Pszczyna można będzie składać do 31 marca w roku obowiązywania dotacji. Przepisy sformułowane w uchwale mają obowiązywać do 30 czerwca 2024 r. Budowa systemów zarządzania wodą opadową pozwala na zwiększenie retencji wody (deszczu). Wpływa to na ograniczenie negatywnych skutków suszy, a więc zahamowanie zmian klimatycznych. Dzięki temu możliwe jest również ograniczenie podatku od deszczu. Jest on zależny od możliwości retencyjnych powierzchni na terenie inwestycji. Zabetonowanie działki sprawia, iż wysokość podatku rośnie. Montaż systemów zagospodarowania wody deszczowej skutecznie obniża stawkę podatku.

Dotacja obejmuje koszty kwalifikowane, które obejmują zakup i montaż elementów i urządzeń systemu retencji deszczówki na terenie inwestycji. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie do 100% kosztów kwalifikowanych. W praktyce jest to nie więcej niż 2500 zł. Dotacji podlegają:

 

  • Naziemny podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności min. 1 m3,
  • System bioretencji o pojemności od 5 m3 do 10 m3,
  • Urządzenia retencyjne i rozsączające np.: skrzynki i studnie chłonne o pojemności min. 1 m3.

Zbiornik na deszczówkę TORO

 

Prosimy o śledzenie informacji na stronach podmiotu odpowiedzialnego za realizację dotacji. Tam także znajdzie się informacja o tym, kiedy ruszy nabór wniosków. Nasz wpis ma jedynie charakter informacyjny.

 

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą naszego sklepu. Posiadamy wszystkie  potrzebne urządzenia do budowy systemu zarządzania deszczówką w domu i ogrodzie. Zapraszamy do kontaktu! Sklep z zbiornikami na deszczówkę.

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top