Własne warzywa

Własne warzywa. Jak zacząć? Wskazówki

OGRÓD WARZYWNY – JAK ZACZĄĆ? – PODSTAWY

Obecnie w sklepach można dostać praktycznie wszystko, wymyślne owoce i warzywa, i to nawet z najdalszych zakątków świata. Jednak marzenie o hodowli własnych warzyw, roślin, na pewno wielu z nas przeszło przez myśl. Tęsknota za tym smakiem, który znamy z dzieciństwa. Pełnia smaku, o jaką obecnie trudno. Chociaż mamy wszystko, to jakby inne, nie takie, jakie znamy z wizyt u babci na wsi. Jeśli masz własną działkę i od dawna zastanawiasz się jak ją zagospodarować, a może posiadasz mały ogródek przy domu, lub niewielki taras. To świetna wiadomość, bo możesz wykorzystać to, aby przywrócić smaki sprzed lat. Nic nie smakuje lepiej niż warzywa z własnej uprawy. Aby Ci to ułatwić, przeprowadzimy Cię przez ten świat w kilku krokach. Odpowiemy na pytania: gdzie i jak sadzić warzywa, a także jak je karmić i pielęgnować.

1. Wybierz lokalizację swojego ogrodu warzywnego.

To, ile światła słonecznego otrzymają twoje rośliny w ciągu dnia, jest determinujące do tego, co możesz zasadzić. Wybranie miejsca, w którym światło świeci przez sześć godzin dziennie, oznacza, że możesz posadzić prawie wszystko. Istnieje jednak wiele roślin, które mogą rosnąć w częściowym świetle słonecznym, a nawet w zacienieniu.

Ważne jest, aby upewnić się, że wybrane miejsce ma glebę dobrej jakości, ponieważ pomoże to twojemu ogródkowi warzywnemu zachować składniki odżywcze i utrzymać wodę wystarczająco długo, aby rosnąć. W celu ułatwienia poruszania się po ogródku wyznacz grządki. Postaraj się również wybrać miejsce, które ma łatwy dostęp do źródła wody.

2. Zaplanuj jakie warzywa sadzić.

Teraz gdy już wybrałeś miejsce i wiesz, ile światła słonecznego dostanie Twój ogród, możesz zdecydować, co zasadzić. To, co posadzisz, sprowadza się również do tego, jaka jest pora roku i co dokładnie chcesz uprawiać. Warto wiedzieć, że nie wszystkie rośliny mogą być sadzone obok siebie. Marchew obok cebuli jest świetnym pomysłem, a już ziemniaki zasadzone w pobliżu pomidorów, nie wróżą urodzajnych plonów.

Ogrodnik, to również dobry strateg. 😉

3. Zaprojektuj swój ogród.

W zależności od tego, jak duży lub mały będzie Twój ogród warzywny, być może będziesz musiał włożyć trochę wysiłku w jego zaprojektowanie. Zacznij od narysowania wstępnego planu, w tym lokalizacji domu, istniejących konstrukcji i nawierzchni. Zaznacz również, ile światła słonecznego dostanie każda część ogrodu, ponieważ może to zmienić miejsce sadzenia niektórych warzyw.

4. Wybierz sposób sadzenia roślin.

Istnieje wiele sposobów sadzenia warzyw. Możesz zrobić ogród jak u babci, wydzielić grządki ogrodowe, ale świetnym pomysłem będą też różnego rodzaju donice, od ściennych po drewniane, czy inne głębokie naczynia. Użycie donic, umiejętne rozplanowanie przestrzeni, jest dobrym początkiem, do powstania ogrodu w stylu wertykalnym.

Zainspiruj się.

5. Przygotuj glebę i sadź warzywa.

Musisz zacząć od przygotowania gleby, a następnie posadzenia nasion lub sadzonek. Najpierw odwróć ziemię za pomocą łopaty o kwadratowym ostrzu. To poluzuje, spulchni glebę, pomoże jej napowietrzyć i zapewni wystarczająco dużo miejsca na wzrost i rozrost korzeni. Na tak przygotowanej ziemi, można już siać nasiona, sadzić sadzonki. Dobrą wskazówką podczas uprawy warzyw jest rotacja upraw i niesadzenie tego samego warzywa w tym samym miejscu każdego roku. Takie działanie zniechęci szkodniki i zapobiegnie chorobom, które mogą pojawić się na warzywach. Do tego warto wiedzieć, że w czasie kwitnienia powinieneś stosować nawozy lub, aby zaoszczędzić pieniądze, z myślą o środowisku, możesz rozważyć użycie własnego kompostu.

Ogród będzie również potrzebował podlewania przez cały rok. Możesz to robić samodzielnie, najlepiej każdego dnia, za pomocą konewki, zautomatyzować system nawadniania ogrodu, zainstalować zraszacze wyskakujące lub co będzie najlepszym rozwiązaniem dla środowiska i zarówno bardzo oszczędnym w dłuższej perspektywie czasu, zainwestować w zbiorniki do gromadzenia wody deszczowej.

Pamiętaj również o tym, aby Twoja ciężka praca nie poszła na marne, powinieneś regularnie usuwać chwasty!

Powodzenia! 🙂

Shopping Cart
Scroll to Top