Zacznij do diabła zbierać deszczówkę!

pozyskanie dotacji

Gromadzić deszczówkę możemy za pomocą zbiornika, który umieszczany jest nad lub pod ziemią. Poziome rynny umiejscowione na zewnątrz budynku odprowadzają wodę za pomocą pionowych rur spustowych. Zbiorniki naziemne  mogą mieć różną wielkość, kształt, pojemność czy materiał, z jakiego zostały wykonane.

Mogą gromadzić od kilkuset do nawet 2000 litrów wody. Jednym z popularnych zbiorników są beczki. Często z wbudowanym kranem, dzięki któremu łatwiej możemy wykorzystać nagromadzoną wodę. Im większa pojemność zbiornika, tym wyższa cena.

W sklepach ogrodniczych, budowlanych czy w internecie kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z kolei zbiorniki o pojemności kilku tysięcy litrów mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeżeli nie chcemy wydać tylu pieniędzy, możemy poszukać używanego zbiornika – takie oferty też się pojawiają.

Inną opcją na oszczędność jest skorzystanie z dofinansowania, które proponują niektóre polskie miasta Możemy otrzymać pieniądze np. na instalację wykorzystującą wodę deszczową, ale również na zakup samego zbiornika (rodzaj dofinansowania zależy od miasta).

Obecnie możliwe jest uzyskanie dotacji m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Sosnowcu, Gdańsku, Sopocie, Bielsku-Białej, Lublinie, Warszawie czy od niedawna w Piasecznie. Cały czas do tej listy dołączają kolejne miasta i gminy. Przykładowo wysokość dofinansowania w Krakowie w 2019 r. pokrywała 50 proc. poniesionych kosztów na wykonanie inwestycji, ale nie więcej niż 5000 zł.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w urzędzie miasta lub innym wyznaczonym do tego punkcie. Warunkiem jest oczywiście udokumentowanie poniesionych kosztów oraz zrobienie zdjęć wykonanych instalacji. W Warszawie wniosek o dotację możemy składać do końca maja 2020 r. Możliwe jest także zrobienie tego w sposób elektroniczny.

Obok zbiorników naziemnych można zainwestować również w podziemne zbiorniki na deszczówkę.  Te występują w pojemnościach od 1000 l aż do 50000 litrów. Zbiorniki można łączyć ze sobą w większe zestawy, sumując ich pojemność. One gromadzą wodę podczas deszczu lub roztopów, a potem tę można wykorzystać na cele bytowe, a jej nadmiar powoli rozsącza się do ziemi.

Ile używanie deszczówki do podlewania ogrodu, mycia powierzchni czy podjazdu nie jest skomplikowane, o tyle wykorzystywanie jej w domu wymaga większego zaangażowania. – Deszczówka musi być wypompowana ze zbiornika podziemnego i pod ciśnieniem wprowadzona do instalacji wewnętrznej. Musi być również zainstalowany system filtracji wody.

Woda opadowa nadaje się do prania, spłukiwania toalety czy sprzątania. Nie jest jednak zdatna do picia i mycia naczyń, więc w zasadzie oprócz celów spożywczych możemy ją w domu wykorzystywać do wszystkiego.

1 thoughts on “Zacznij do diabła zbierać deszczówkę!”

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top