Zero Waste w 7 krokach

Zero Waste w 7 krokach

Idea Zero Waste promowana przez influencerów zyskuje na popularności. Pomimo że nadal wiele osób sądzi, że to utopia, są też takie, dla których stała się sposobem na życie. Połączenie bycie ECO z oszczędzaniem to duet doskonały i warto się z nim zapoznać.

Oszczędzanie i Zero Waste

Coraz więcej dyskontów żąda opłaty za reklamówkę foliową. Średni koszt tego plastiku to ok. 25 groszy. Zakładając, że zakupy robimy 4-5 razy w tygodniu, kwota, jaką dopłacamy do tych zakupów, wynosi 1-1,25 zł, w skali miesiąca jest to 4-5 zł. Jeżeli spojrzymy na to w skali roku, to kwota ta wyniesie nas 48-60 zł lub więcej. Najważniejszy jest jednak fakt, że taka reklamówka ląduje w koszu na śmieci, chwilę po zakupie. Torebka foliowa, która nie zostanie poddana procesowi recyklingu, bo np. została beztrosko wyrzucona do odpadów zmieszanych lub niesiona wiatrem zaległa gdzieś w rowie, rozkłada się ok. 400 lat. Warto mieć to na uwadze sięgając po kolejną.

Rezygnacja z wody butelkowanej

Woda w butelkach nie jest w niczym lepsza od tej, którą mamy w kranie. Jej walory zdrowotne dawno już zostały zweryfikowane. Woda butelkowana często nie różni się od kranówki, dodatkowo sama butelka, jak każde tworzywo sztuczne może negatywnie wpływać na organizm. Po co ponosić koszty zakupu skoro mamy czystą zdatną do picia wodę w kranie. Jeżeli nie lubisz smaku kranówki, zainwestuj w dzbanek filtrujący, przeznaczony do zmiękczania i uzdatniania wody.

Nie kupuj dla kaprysu

Kompulsywne zakupy robione pod wpływem chwili dotyczą głównie kobiet, jednak mężczyźni też nie są na nie obojętni. Zakupoholizm to bardzo negatywne zjawisko obciążające nasz portfel i przyczyniające się do dalszej degradacji naszej planety. Jeżeli jesteś osobą, która ma z tym problem, nie noś przy sobie kart kredytowych ani dużej ilości gotówki. Szerokim łukiem omijaj wyprzedaże i przestań oglądać reklamy promujące niepotrzebne zakupy. Pamiętaj, że zakupy uszczęśliwiają tylko na chwilę a poczucie winy, pusty portfel lub zagracone mieszkanie towarzyszą na co dzień.

Stawiaj na jakość

Tanie rzeczy zwykle idą w parze z marnym wykonaniem. Jeżeli planujesz zakupy, wybieraj przedmioty wielofunkcyjne i najlepsze, na jakie możesz sobie pozwolić. Czasem warto przełożyć moment zakupu niż zadowalać się przedmiotami kiepskiej jakości, które zepsują się przy pierwszej możliwej okazji. Podobna zasada dotyczy sprzętu RTV czy AGD. Dopłacając do klasy energetycznej sprzętu, masz realny wpływ na finanse podczas jego użytkowania.

Bądź ECO oszczędzając wodę

Oszczędzanie wody zdecydowanie wpisuje się w ideę Zero Waste. Woda, której zasoby coraz bardziej się kurczą, jest nam niezbędna do życia. Oszczędzając ją, dbasz o środowisko i stan konta. Wodę możemy oszczędzać na kilka sposobów. Po pierwsze należy skontrolować stan urządzeń sanitarnych, baterii itp. i usunąć ewentualne źródła wycieku. Po drugie, zamiast wanny warto wybrać szybki prysznic, pamiętając o zakręcaniu wody podczas używania szamponu czy żelu. Inwestycja w zmywarkę z pewnością się opłaci, pod warunkiem, że nie będziesz jej wyręczać, płucząc naczynia przed załadowaniem. Po trzecie wykorzystaj zbiorniki na deszczówkę. To doskonały sposób aby wykorzystać w pełni wodę deszczową.

Sprzedaj to, co niepotrzebne

Oszczędzanie przez sprzedawanie? Wystawiając niepotrzebne i zalegające po katach rzeczy masz szansę zarobić parę złotych i odzyskać swoją przestrzeń. Przedmioty, które Tobie wydają się nieprzydatne, mogą z powodzeniem posłużyć komuś jeszcze przez parę lat. Takie rozwiązanie jest korzystne dla Ciebie, dla kupującego i dla planety. Wystawiając nieużywane przedmioty w serwisie niepobierającym opłat, masz szansę pozbyć się bezużytecznych, dla Ciebie, przedmiotów i jeszcze na tym zarobić. Dając tym przedmiotom drugie życie, idealnie wpisujesz się w filozofię Zero Waste i dajesz innym dobry przykład.

ECO rozwiązania: e-booki i subskrypcje

Subskrypcja muzyki jest bardziej opłacalna niż zakup tradycyjnych płyt lub albumów w formacie mp3. Niski koszt subskrypcji, szeroka baza wykonawców i możliwość słuchania muzyki w niemal każdym miejscu to argumenty, które przemawiają do coraz szerszego grona odbiorców. Podobnie jest z e-bookami. Na kompaktowym czytniku możesz zgromadzić pokaźny zbiór książek, który może towarzyszyć Ci wszędzie. Ponadto wykupując subskrypcje do biblioteki on-line, masz dostęp do wszelkich nowości bez potrzeby wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w podróży oraz u osób często się przemieszczających.

Idea Zero Waste i promowanie ECO rozwiązań to doskonały sposób na uświadomienie ogółowi, że każdy z nas ma realny wpływ na środowisko. Nie musisz być aktywnym działaczem proekologicznym, aby zastosować powyższe rozwiązania u Siebie w domu. Rozwiązania, które wygenerują dla Ciebie sporo oszczędności i przysłużą się całemu ekosystemowi.

Shopping Cart
Scroll to Top